m
Duis in lectus cursus liberoe orte ace consecteture on accumsan et et tortorom Maecenas non lobortis tellus. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet.

Latests Posts

 

FAQ

Przygotowanie do terapii

DOKUMENTY:

Uprzejmie proszę o zabranie ze sobą wszystkich dokumentów diagnostycznych, wcześniejszego leczenia operacyjnego lub rehabilitacyjnego. Nie chodzi jedynie o okolicę ciała, z którą obecnie jest problem ale o wszystkie urazy, ingerencje chirurgiczne lub leczenie zachowawcze sprzed minimum 10 lat. Są one niezbędne do wnikliwego przeanalizowania historii leczenia i znalezienia przyczyny aktualnych dolegliwości.

STRÓJ:

Proszę o zabranie ze sobą stroju sportowego, który pozwoli na swobody dostęp do problematycznej okolicy ciała. Mile widziane jest także obuwie sportowe, w którym najczęściej uprawiana jest aktywność sportowa lub które jest najczęściej użytkowane.

CIERPLIWOŚĆ:

Pierwsze spotkanie zawsze ma charakter diagnostyczny. Tylko wnikliwe badanie i analiza pozwoli mi dobrać program który doprowadzi do sukcesu. Fizjoterapia głównie opiera się na wnikliwym badaniu, terapii oraz autoterapii, którą pacjent wykonuje sam w domu. Nawiązanie współpracy ze mną to połowa sukcesu, dlatego proszę o uzbrojenie się w cierpliwość i skrupulatne wykonywanie zadań zleconych przez zespół terapeutyczny. Jestem dostępny o każdej porze dnia i zawsze służę pomocą w razie wątpliwości przy autoterapii. Zazwyczaj terapeuta na pierwszym spotkaniu podejmuje terapię próbną i pod kątem swoich działań wyznacza zadania domowe.

POZYTYWNE NASTAWIENIE:

Przez lata doświadczeń w zawodzie fizjoterapeuty z całą pewnością sukces terapeutyczny zależy od zaangażowania i chęci powrotu do zdrowia. Jeżeli byłaś/eś u dziesiątek lekarzy i fizjoterapeutów i nie odczuwasz znacznej różnicy, nie zniechęcaj się. Jeśli będę mógł Ci pomóc na pewno się o tym dowiesz, jeśli nie.. przedstawię Ci moją opinie i skieruje Cię do specjalisty który rozwiąże Twój problem.

Jaką pomoc otrzymam podczas konsultacji fizjoterapeutycznej?

Podczas konsultacji poprzez zebranie odpowiedniego wywiadu z pacjentem oraz badanie funkcjonalne chcemy ustalić jaki jest główny problem. Poprzez odpowiednio dobrane testy dokonujemy oceny funkcjonalnej pacjenta, na podstawie której możemy w dalszej kolejności dobrać odpowiednią formę terapii. Pomocne będą również: diagnoza lekarska oraz wyniki badań dodatkowych.

Czy na wizytę muszę mieć skierowanie od lekarza?

Nie. Skierowanie od lekarza nie jest konieczne do umówienia wizyty, jednakże wszelkie skierowania na zabiegi oraz wyniki badań (np. USG, RTG, MRI itp.) są mile widziane. Pomoże nam to w doborze odpowiedniej formy terapii.

Czy po zabiegu mogę poczuć się gorzej?

Tak, może się zdarzyć taka reakcja na zabieg. Każdy zabieg wykonywany przez fizjoterapeutę jest nowym bodźcem dla naszego organizmu, który może zareagować pogorszeniem się dotychczasowych objawów. Zazwyczaj stan ten przechodzi do 48h po zabiegu, a kolejne zabiegi nie wywołują już tak dużych zmian.

Po jakim czasie terapia przynosi efekty?

Nie możemy tego jednoznacznie określić, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny (inny) i każdy może inaczej reagować nawet na tę samą formę terapii. Wiele zależy również od rodzaju dolegliwości (np. złamanie, wypadek, ból kręgosłupa) oraz czasu jej trwania (np. stan ostry, przewlekły) i. in. W przypadku fizykoterapii zmiany potrafią być odczuwane dopiero pod koniec serii zabiegów, a nawet tydzień lub dwa po jej zakończeniu. W przypadku terapii manualnej efekty odczuwane są bardzo indywidualne

Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Konsultacja lekarska przed przyjściem do fizjoterapeuty tak naprawdę nigdy nie zaszkodzi. Są jednak przypadki, kiedy koniecznie przed wizytą u fizjoterapeuty należy zgłosić się do lekarza. Z pewnością będą to wszelkiego rodzaju nagłe urazy, wypadki, ostre bóle, mocne objawy neurologiczne, niejasne i nieznane objawy bólowe. Zazwyczaj w takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Po przyjściu do fizjoterapeuty na pierwszej wizycie zawsze jest wykonywane badanie funkcjonalne i jeśli wtedy coś zaniepokoi fizjoterapeutę, to z pewnością zleci wykonanie dodatkowych badań. Konsultacja lekarska jest także potrzebna w momencie, kiedy stosowana terapia nie przynosi rezultatów lub fizjoterapeuta podejrzewa, że ból nie pochodzi z narządu ruchu.

Dlaczego fala uderzeniowa jest skuteczna?

Fala uderzeniowa działa p/bólowo oraz stymuluje tkanki do regeneracji. Jej działanie jest potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Podczas zabiegu do ciała pacjenta wprowadzana jest fala akustyczna, która przenosi energię w bolące miejsca. Jej zaletą jest szybkie działanie odczuwalne przez pacjentów. Fala uderzeniowa eliminuje złogi wapnia (zwapnienia takie jak ostroga piętowa czy łokieć tenisisty), poprawia jakość tkanek miękkich a także wspomaga i przyspiesza proces leczenia poprzez przyspieszenie metabolizmu i poprawę ukrwienia.

Czy zabiegi po wykonaniu, dają od razu odczuwalny efekt?

Każdy pacjent może mieć indywidualny przypadek, więc nawet ta sama forma terapii może przynieść inny efekt. Warto przed umówieniem zabiegu, przedstawić przypadłość z jaką się zmaga.

Czy da się zmienić termin, po wcześniejszej wpłacie?

Tak. Wystarczy wcześniej o tym poinformować.

Nie jestem w stanie pojawić się w umówionym dniu, co w tym przypadku?

Warto zgłosić taką sytuację minimum dzień wcześniej. W przypadku wcześniejszej wpłaty oraz braku poinformowania, klient zostanie obciążony kosztami za dojazd bez możliwości zwrotu kwoty.

Na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja polega na przywróceniu pacjentowi sprawności utraconej na skutek schorzeń i urazów poprzez zastosowanie działań usprawniających i terapeutycznych.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z rehabilitantem?

Podczas pierwszej wizyty każdy terapeuta przeprowadza z pacjentem wnikliwy wywiad. Dotyczy on nie tylko aktualnych dolegliwości i problemów, ale całej dotychczasowej historii chorób i leczenia. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z dokumentacją medyczną pacjenta (badania MRI, TK, RTG), diagnostyka oraz przeprowadzenie badania manualnego. Na tej podstawie zostaje postawiona pogłębiona diagnoza. Następnie terapeuta zapoznaje pacjenta z problemem i przedstawia plan leczenia.

Jak mam przygotować się do terapii rehabilitacyjnej?

Zależy nam, aby pacjent na każdej wizycie czuł się jak najbardziej komfortowo. Polecamy przynieść wygodny strój, wyłączyć telefon, w pełni zaufać swojemu terapeucie i dać się mu poprowadzić krok po kroku przez cały proces terapeutyczny.

Jakich efektów mogę spodziewać się po rehabilitacji i kiedy one nastąpią?

Terapie rehabilitacyjne mają za zadanie eliminację dolegliwości bólowych, poprawę sprawności fizycznej oraz indywidualny dobór ćwiczeń w celu utrzymania osiągniętego efektu. Efekt to poprawa stanu zdrowia, odzyskanie ruchomości, pozbycie się bólu oraz wyeliminowanie przyczyny. Na tempo postępów wpływa również zaangażowanie pacjenta podczas ćwiczeń i stosowanie się do zaleceń terapeuty.

Jak ubrać się na wizytę?

Na wizytę należy zabrać ze sobą wygodny, niekrępujący strój. Proszę pamiętać, że terapia może wymagać odsłonięcia większej powierzchni ciała i pozostania w samej bieliźnie. Na treningu bądź zajęciach grupowych, zawsze obowiązuje wygodny sportowy strój i obuwie zmienne. Można również ćwiczyć boso.

Jak długo trwa proces rehabilitacji?

Czas trwania, jak i cały proces rehabilitacji jest indywidualny i zależy od wielu czynników. Każdy pacjent jest informowany o ilości planowanych zabiegów bezpośrednio przez terapeutę. W zależności od postępów, czas ten może ulec zmianie – zarówno skrócić się, jak i wydłużyć.

Czy mogę przyjść bezpośrednio po urazie?

Tak, jeżeli nie ma podejrzenia złamania kości i urazowi nie towarzyszy większe uszkodzenie tkanek (sączące się rany, obszerne krwawe otarcia, świeże oparzenia), a stan pacjenta jest dobry i nie występują inne objawy niezwiązane z układem ruchu (neurologiczne, trzewne). Jeżeli terapeuta będzie miał wątpliwości co do stanu pacjenta, bądź zauważy inne niepokojące objawy, poprosi o wykonanie dodatkowych badań obrazowych i konsultację z lekarzem specjalistą.

Czy rehabilitujecie pacjentów po operacjach?

Tak, prowadzimy rehabilitację pooperacyjną i pourazową – po rekonstrukcji więzadeł, po zespoleniach, złamaniach, po wstawieniu endoprotez. Dotyczy to zarówno kręgosłupa, jak i stawów obwodowych, czyli np. kolana, łokcia barku itp. Jest to zazwyczaj połączenie pracy manualnej z treningiem terapeutycznym.

Kontakt:

Naszą misją jest niesienie kompleksowej pomocy pacjentom z wszelakimi dysfunkcjami w obrębie narządu ruchu. Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego u pożądanego specjalisty:

ORTOPEDIA: / 606 829 959

FIZJOTERAPIA: / 508 438 246

ul. Tadeusza Kościuszki 15 32-020 Wieliczka